Multisajt till NetNordic
Besök sidan
NetNordicNetNordic är specialiserade på tjänster och lösningar för verksamhetskritisk infrastruktur. De verkar inom främst inom cybersäkerhet, nätverk och moln. Det är ett börsnoterat företag som arbetar på flera marknader, främst i norra Europa.
Vårt uppdrag
Kunden önskade att samla alla sina webbplatser i samma plattform. Detta gjordes genom att skapa en multisajt, bestående av en huvudwebbplats med flera mindre satellitwebbplatser. Varje sida följer samma design men har unikt innehåll beroende på marknadens ändamål. Webbplatsen är innehållsmässigt väldigt stor och förmedlar allt från information, event och artiklar till kontaktmöjligheter, tjänster och formulär kopplade till externa system.
Uppdraget påbörjades under våren 2024 och lanserades ett halvår senare. Projektet är ett bra exempel på en levande process med högt till tak. Kunden hade möjlighet att komma med förbättringar löpande. Det här är ett projekt som mådde bra av att inte vara låst vid första tanken utan ständigt var i en förändringsprocess.
AI-översättning
Då webbplatserna innehåller mycket information, på flera olika språk, behövdes en lösning för att minska webbredaktörens praktiska arbete. Ur detta tog vi fram innovationen nobox-broadcast, ett översättningsplugin för multisajter. Webbplatsens redaktör lägger in material på huvudwebbplatsen som sedan speglas ut på övriga webbplatser. Syftet med innovationen är att redaktören bara ska behöva skapa innehåll en gång. Innehållet speglas sedan ut på övriga webbplatser och översätts med hjälp av AI. De stora fördelarna är att:
- redaktören behöver bara skriva en gång på sitt eget arbetsspråk
- redaktörerna på de andra marknaderna behöver bara justera texterna, inte skriva dem från grunden
Detta sparar otroligt mycket tid för alla inblandade samtidigt som att den som ansvarar för innehållet kan säkerställa vad som är sagt, även på språk hen själv inte hanterar. Det är ett hjälpmedel som sparar mycket huvudvärk.
Designarbetet
NetNordic har valt att lägga mycket tid på att utveckla designen av webbplatsen. Detta för att på ett effektivt sätt särskilja sig från liknande företag. Det är en webbplats man minns när man lämnat den. Bakom designen står en partner till NetNordic, Clementi Studio. Unikt för NetNordic är megamenyn som används för navigation mellan webbplatserna som genererar ett högt värde till användarna.
Trygghetstjänster
NetNordic är trygghetskund på nobox vilket innebär att webbplatsen har ett serviceavtal samt har hosting via oss. Det gör att vi alla kan sova lite bättre om nätterna.
Jobbar du också med innehåll på flera språk?
Hör av dig till mig så berättar jag mer om hur du kan använda nobox-broadcast på din multisajt